Za nami wspaniałe familijne wydarzenie. Prawie czterysta osób: dzieci i dorosłych wzięło udział w Rodzinnym Biegu po Zdrowie, który w drugą sobotę kwietnia odbył się na ulicach Piły. Zorganizowana przez Powiat Pilski akcja była możliwa dzięki środkom z Norweskiego Mechanizmu Finansowego i budżetu państwa.

- Przekazane Powiatowi fundusze pozwoliły nie tylko na zorganizowanie biegu, ale także na podjęcie szeregu innych inicjatyw, skoncentrowanych na profilaktyce i poprawie zdrowia publicznego. Program, na który udało się pozyskać ponad 2,2 mln zł, z powodzeniem realizujemy od kwietnia 2015 roku. Dzięki niemu, po raz pierwszy na terenie powiatu, udało się na tak dużą skalę przeprowadzić badania profilaktyczne w zakresie wczesnego wykrywania nowotworów piersi, jelita grubego i płuc. Z badań skorzystało blisko trzy tysiące osób, również z małych miasteczek i wsi. Przeprowadziliśmy szeroko zakrojoną kampanię zdrowotną, organizowaliśmy punkty porad zdrowotnych w galeriach handlowych i na festynach, a także kampanie edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Ten projekt miał głęboki sens, warto było się starać – poinformował Eligiusz Komarowski, starosta pilski. I, odnosząc się już bezpośrednio do sobotniego wydarzenia, dodał: - Dziękuję wszystkim za udział w imprezie. Dziś każdy jest zwycięzcą. Mam nadzieję, że wszystko się udało. Trochę nie dopisała nam pogoda, ale na to wpływu już nie mieliśmy. Gratuluję każdemu, kto ukończył dzisiejsze współzawodnictwo.

Impreza na powiatowym obiekcie przy ulicy Okrzei rozpoczęła się od biegu dla dzieci na dystansie 400 metrów. Jedno okrążenie wokół stadionowej murawy pokonała niemal stuosobowa grupa najmłodszych. W tak licznym gronie najszybszy okazał się Paweł Roszkowski ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pile. Później przyszedł czas na potyczki dorosłych. W kategorii nordic walking, na dystansie 3 kilometrów, nie miał sobie równych Sebastian Rajewski, który za metą powiedział: - Szło się bardzo dobrze. Można powiedzieć, że miałem dzisiaj jednego poważnego rywala, Gracjana Zygmunta. W tym roku nie szykuję się na wielkie imprezy, ale za dwa tygodnie w Równopolu, podczas Kaczorskiej Dziesiątki, z przyjemnością wystartuję.

 

W pięciokilometrowym biegu zdecydowane zwycięstwo odniósł doskonale znany w sportowym światku Marek Wasilewski. W gronie pań triumfowała młodziutka, zaledwie piętnastoletnia Hanna Krajewska. Zawody ukończył również senior biegowych tras, Marian Małecki: - Serdecznie gratuluję organizatorom tak wspaniałej imprezy. Spodziewałem się skromnego biegu, tymczasem to było naprawdę duże przedsięwzięcie. Bardzo dziękuję!

 

Tego dnia każdy uczestnik otrzymał koszulkę, medal, a także upominek. Po wysiłku była natomiast okazja do posilenia się grochówką i drożdżówką i napojami. Zainteresowani mogli skorzystać z punktu porad zdrowotnych, a najmłodsi z radością podchodzili do stoiska przygotowanego z myślą o nich przez pracowników Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pile. I to wszystko zupełnie za darmo!

 

To był bez wątpienia radosny, sportowy dzień. Dziękujemy, że byliście z nami!

Zwycięzcy biegu dla dzieci:

1.Paweł Roszkowski (SP 2 Piła), 2. Paweł Matejek (ZS nr 2 Piła), 3. Krzysztof Surdykowski (SP 2 Piła

Zwycięzcy marszu nordic walking:

mężczyźni - 1. Sebastian Rajewski, 2. Gracjan Zygmunt, 3. Piotr Kadecki

kobiety – 1. Agnieszka Janecka, 2. Agata Wycisło, 3. Jolanta Kownacka

Zwycięzcy biegu głównego:

mężczyźni – 1. Marek Wasilewski, 2. Damian Wesołowski, 3. Marek Chołota

kobiety – 1. Hanna Krajewska, 2. Sylwia Plewa, 3. Anna Poszwa

 

ZOBACZ FOTOGRALERIĘ Z WYDARZENIA

 


na górę